Sosyal Medya Yönetiminin Önemi
23 Kasım 2019

Sosyal medya yöneticileri, kuruluşlara katılım, markalaşma ve pazarlama kampanyaları oluşturarak ve denetleyerek sosyal medya platformlarının artan popülaritesinden faydalanmalarında yardımcı olur.

Marka bilinirliği, geniş reklam bütçesine sahip milyonlarca dolarlık şirketlerden sınırlı fonlara sahip küçük işletme sahiplerine kadar her işletme için çok önemlidir. Müşteriler, işletmelerin bu mal ve hizmetlerden yararlanmadan önce ne sağladığını bilmek zorundadır.

Şu anda potansiyel müşteriler için, sosyal medya yeni ürünler hakkında bilgi edinmek için çok önemli bir konumda.

Marka sadakati eşit derecede önemlidir.

Marka sadakati, müşterilerin kendini markaya adadığı ve zamanla aynı markadan tekrar tekrar satın alma davranışı gösterdiği müşteri davranış kalıbıdır. Sadık müşteriler fiyat ya da uygunluk faktörlerinden bağımsız olarak sürekli aynı ürünleri satın alırlar.  Şirketler de müşteri sadakatini beslemek için sadakat/ödül programları, deneme sürümleri ve teşvikler gibi farklı pazarlama stratejileri uygularlar. Bu stratejilerşin başındada Sosyal Medya geliyor.

İçerik Oluştur

Marka bilinirliği ve marka sadakati sihirli bir şekilde gerçekleşmez. Metin ve yüksek etkili görseller müşterileri içine çeker ve ihtiyaçları ile konuşur - ya da oluşturur. Sosyal medya yöneticileri, bu görevleri yerine getirmek için sosyal medya içerik kampanyaları geliştirmekte ve yürütmektedir.

Birleşik bir marka oluşturmak

Sosyal medya platformları sürekli evrimleşmekte ve yenileri her zaman ortaya çıkmaktadır. Etkili olması için, mesaj içeriğinin ve tasarımın tutarlılığını koruyarak marka içeriğinin her platforma özel olması gerekir.

Çevrimiçi Topluluğu Yönet

Sosyal medya varlığına sahip bir işletme çevrimiçi bir topluluğu etkileyebilir. Bir ürünü beğenen ya da takip eden kişiler muhtemelen marka sadakati için adaydır ve bir sosyal medya yöneticisinin hedefli iletişimleri daha fazla potansiyel topluluk üyesine ulaşabilir.
 

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) geliştirin

Başarılı SEO, bir şirketin içeriğinin arama motorlarında görünmesini ve kolayca bulunabilmesini sağlar. Şirketler için sosyal medyanın hayati bir parçasıdır. Sosyal medya yöneticileri genellikle SEO yöntemlerini ve en iyi uygulamaları anlar.

Kampanyaların Başarısını Ölçün

Metrikler sosyal medyanın büyük bir bölümünü oluşturur. Sosyal medya yöneticileri, kimlerin baktıklarını, nerede alışveriş yaptıklarını, ne satın aldıklarını, nerede yemek yediklerini ve arkadaşlarının kim olduğu gibi özelliklerinin birçoğunu aradığını ve belirlediğini söyleyebilir.

Gelişen Sosyal Medya Dünyasının Tepesinde Kalın

Sosyal medya sürekli gelişen bir oluşumdur. Bir sosyal medya platformu bir gün yeni çıkmış olabilir ve ertesi gün tepeye yükselebilir. Sosyal medyanın hem tarihini hem de geleceğini anlayan bir sosyal medya yöneticisi, sosyal medya dünyasında ki flaşları tahmin edebilir ve yeni trendleri tahmin edebilir.

Hala sosyal medya yönetimi için bizimle çalışmamakta ısrarcı mısın?

Paylaş: